Vse kar morate vedeti o volni

Je odličen toplotni izolator in prepušča vodno paro, zato pravimo, da »diha«. Če je oblačilo izdelano iz kakovostne volnene tkanine, ki vsebuje preje iz dolgovlaknatega prediva, se tudi po nošenju na obešalniku hitro zravna in ga ni treba likati.

Kaj pomeni napis SUPER 100’s na etiketi na moških oblačilih?

Na notranji strani oblek, izdelanih iz volnenih tkanin, je označena kakovost volne. Pogosti so pripisi SUPER 100’s, SUPER 200’s itn. Črka S ali beseda SUPER pomeni, da je tkanina izdelana iz 100-odstotne volne, število pa se nanaša na finost volnenih vlaken, ki je odvisna od premera vlaken. Zelo fina, dolga in lahka vlakna omogočajo izredno lep padec tkanine in udobje (v tem primeru ima tkanina oznako več kot SUPER 180’s). Takšne tkanine so zelo občutljive, se bolj mečkajo in so manj primerne za pogosto nošenje. So tudi bolj zahtevne za krojenje, krojači rečejo, da je tkanina »živa«.

Volna merino

Najbolj znana vrsta volne je ovčja volna, ki pa je lahko zelo različne kakovosti. Najboljšo volno (merino) dajo ovce v Avstraliji in na Novi Zelandiji. Razlike so v premeru dlak oz. vlaken (finost materiala) ter v dolžini. Obe značilnosti vplivata na vrednost oz. ceno materiala. Finost je izražena s premerom (debelino) dlak/vlaken, ki je 19 mikronov pri najboljših (SUPER 100’s) in do 40 mikronov pri cenejših vrstah volne. Volnena vlakna se glede na pasmo ovce razlikujejo po finosti (16–70 mikronov), dolžini (6–16 cm), barvi (odvisno od vrste ovc in sorte vlaken) ter kodravosti, ki daje volnenim vlaknom voluminoznost, prožnost in odpornost proti stisljivosti in mečkanju.

Šetlandska volna (native shetland wool)

Pridobivajo jo iz dlake čistopasemskih šetlandskih ovc, ki jih večinoma gojijo v ekoloških obratih na Šetlandskih otokih na Škotskem, v skladu z ekološkimi standardi. Za to edinstveno volno avtohtonih ovc je značilno, da je mehka, vzdržljiva, prožna in zagotavlja odlično toplotno zaščito.

Tasmanska volna

Tasmanska volna merino je izredno kakovostna volna, ki jo pridobivajo iz dlake tasmanskih ovc. Iz najfinejše tasmanske volne izdelujejo tkanine za frake in smokinge.

Naravno raztegljiva volna (natural stretch wool)

Tkanina nima dodanega umetnega elastana, ampak ji ustrezno prožnost zagotavljata naravna elastičnost volne in vrsta vezave. Zaradi udobja se vse pogosteje uporablja za moške poslovne obleke.

Na otip hladna volna (cool wool)

Je tkanina, izdelana iz izredno fine in gladke česane volnene preje. Na otip je hladna, zato je primerna za poletne moške obleke.

Woolmark

Woolmark je mednarodni znak za izdelke iz čiste runske volne. Kakovost predpisuje mednarodni sekretariat za volno (ki se je leta 1997 preimenoval v The Woolmark Company). Način izdelave in surovina morata ustrezati predpisanim merilom.

Kamelja dlaka

Kamelja dlaka se v mešanici z volno uporablja predvsem za toplejše obleke in blazerje ter najpogosteje za zimske plašče. Pridobivajo jo z izčesavanjem dlake okrog kameljega vratu. V kombinaciji s svilo dobi še dodaten lesk.

Kašmir

Kašmir je dlaka azijske kašmirske koze in se največkrat uporablja kot dodatek volni za zimske suknjiče, blazerje, šale in puloverje.

Moher

Je mehka, svilasta dlaka angorske koze. Večinoma se uporablja v mešanici z ovčjo volno. Uporablja se kot dodatek za blazerje.

Dlaka alpake, lame, gvanake, vikunje

Dlaka alpake (tj. udomačena vrsta južnoameriške kamele) je mehka, svilnata in tanka, a kljub temu izjemno močna. Vlakna uporabljajo pretežno v kombinaciji z volno, bombažem in svilo.

Cashgora

Je kombinacija kašmirske in angorske dlake. Odlična je za plašče in pletenine.

Volnena vlakna imajo številne edinstvene lastnosti, zaradi katerih so priljubljena v tekstilni industriji. Tu so njihove glavne značilnosti:

1.     Naravna elastičnost in prožnostVolnena vlakna so izredno elastična, kar pomeni, da se po raztezanju vrnejo v prvotno obliko.

2.     Toplotna izolacija – Volna je odličen toplotni izolator, saj zadrži zrak med vlakni in s tem preprečuje hitro izgubo toplote.

3.     Vpojnost in regulacija vlage – Volnena vlakna lahko vpijejo do 30 % svoje teže v vlagi, ne da bi bila na otip mokra in preprečuje občutek znojenja in uravnava telesno temperaturo.

4.     Dihanje materiala – Volna omogoča izmenjavo zraka in vlage, kar preprečuje pregrevanje telesa.

5.     Antistatičnost – Ne ustvarja statične elektrike, zato se ne lepi na telo in privlači manj prahu.

6.     Biološko razgradljiva in trajnostna – Volna je naraven material, ki se v naravi razgradi, kar zmanjšuje okoljski odtis.

7.     Nega volne – Vse o pravilni negi volne si lahko preberete tukaj.