Tkanine prihodnosti: lan in ramija

LAN

Lan je ena najstarejših kulturnih rastlin. Njegova uporaba sega v pradavnino, kar pomeni, da so lanena vlakna najstarejša znana naravna tekstilna vlakna. V preteklosti so bila lanena oblačila dostopna predvsem višjim družbenim slojem.

Danes se lan zaradi svojih izjemnih lastnosti in širokega spektra uporabe ponovno uveljavlja. Rastlina je naravno odporna proti vremenskim vplivom, škodljivcem in boleznim, zato ne zahteva intenzivne kemične obdelave. Je popolnoma biološko razgradljiva, laneno vlakno pa velja za eno najbolj ekološko sprejemljivih med vsemi tekstilnimi vlakni.

Zakaj je lan tako poseben?

  • Podpira naravno uravnavanje telesne temperature.
  • Spodbuja zdrav življenjski slog.
  • Nežen masažni učinek spodbuja prekrvavitev in sprošča telo.
  • Ima naravne antialergijske in antibakterijske lastnosti.
  • Je izjemno zračen, učinkovito odvaja vlago in zmanjšuje potenje.
  • Je manj dovzeten za umazanijo in neprijeten vonj.
  • Odlikuje ga visoka trpežnost.
  • Z vsakim pranjem postaja mehkejši in prijetnejši na dotik.
  • Združuje eleganco z udobjem.
  • Njegov značilno zmečkan videz daje tkanini mehkobo in sproščen videz.
  • Zaradi zračnosti in suhosti zmanjšuje tveganje za preležanine.

Zakaj se lan mečka?

Vlakna lanu so naravno toga in imajo zelo malo elastičnosti. Ko se tkanina upogne (npr. pri sedenju), vlakna ne »odskočijo« nazaj kot pri volni ali sintetičnih materialih – zato ostanejo gube. Ampak zmečkanina kakovostnega lanu ima svoj čar, deluje sproščeno, ležerno. Res pa zato ni idelano za posebne slovesne priložnosti.

Lan je naravno antibakterijski in antistatičen

Ne privlači prahu in ne povzroča statike, zato je idealen za alergike in občutljivo kožo. Zaradi teh lastnosti se uporablja tudi za posteljnino, otroška oblačila in perilo.

Lan »diha« z okoljem

Lanena tkanina uravnava telesno temperaturo. Lahko vpije do 20–25 % svoje teže v vlagi, ne da bi bila mokra na otip. Absorpcija vlage: hitro vpija vlago in se hitro suši.

Lan v mešanicah

  • Z bombažem: mehkejši na otip in manj občutljiv za mečkanje.
  • Z viskozo: bolj gladek in prijeten, občutno manj mečkast.
  • S poliestrom: najmanj mečkast, a izgubi del naravne zračnosti in videza.

Različne poobdelave lanu

Stonewashed (oprani z encimi ali kamni): tkanina je mehkejša, vizualno bolj strukturirana, z videzom sproščene zmečkanosti, ki deluje estetsko premišljeno.

Premazan lan (coated linen): z nevidnim premazom za lažje vzdrževanje. Ti premazi zmanjšajo mečkanje, vendar so redkejši in pogosto dražji.

Masters of Linen

Lan iz Francije, Belgije in Nizozemske velja za najfinejšega na svetu zaradi podnebja in tradicije. Evropski lan je pogosto označen z oznako “Masters of Linen”, kar zagotavlja poreklo in kakovost (100 % evropska pridelava in predelava).

Ekološki vidik

Vsak del rastline lana se lahko uporabi: vlakna za tekstil, semena za laneno olje in prehrano, stranski produkti za papir, izolacije, kompozite. To ga uvršča med najbolj trajnostne in ekološke surovine v tekstilni industriji. Lan je ena redkih vlaken, ki postane mehkejša z vsako uporabo. Pogosto nošenje in pranje lana ga ne uničuje, temveč omehča in izboljša – postaja bolj udoben, brez da bi izgubil trdnost.

   

Vsi izdelki na fotografijah so znamke Liviana Conti. Na voljo na Emporium.si

RAMIJA

Je naravno celulozno vlakno, pridobljeno iz notranjega lubja rastline ramije, ki je sorodnica koprive. Pogosto je imenovana tudi “kitajska trava” in je naravno odporna na plesni in bakterije. Po videzu je ramija svetlejša in bolj sijoča kot lan, na otip pa bolj toga. Njena največja prednost je izjemna trpežnost – velja za eno najmočnejših rastlinskih vlaken, celo močnejšo od lana. Tako kot lan se tudi ramija močno mečka in nima elastičnosti, zato se pogosto uporablja v mešanicah z bombažem, volno ali viskozo, da dobi več mehkobe. Ramija se zaradi svojega sijaja uporablja tudi za oblačila, ki želijo združiti naravnost in nekoliko bolj prestižen videz – pa tudi za dekorativne tkanine ali celo papir.

Če primerjamo lan in ramijo: lan je bolj vsakodneven, naraven, udoben in zanesljiv, medtem ko je ramija močnejša, bolj svetleča in nekoliko bolj posebna izbira, pogosto v kombinacijah.

Oba materiala pa sta odlična za tiste, ki cenijo naravna vlakna, trajnost in estetiko, ki izhaja iz teksture in pristnosti.